Wybór okularów korekcyjnych, które będą nieodłącznym elementem naszego wyglądu, dla wielu osób wiąże się z wielogodzinnymi poszukiwaniami idealnego modelu opraw okularowych. Oprawki okularowe powinny być nie tylko odpowiednio dopasowane do kształtu naszej twarzy i nosa, ale również do naszych osobistych preferencji. Obecnie na rynku dostępnych jest setki lub nawet tysiące modeli opraw okularowych, spośród których możemy wybrać te stworzone specjalnie dla nas. Na co więc zwrócić uwagę podczas przymiarki solano oprawki męskie i damskie? Dowiedzmy się!
Oprawy okularowe – kształt opraw dopasowany do kształtu twarzy
Profesjonalni i doświadczeni pracowni salonów optycznych, posiadają swoje magiczne sztuczki, które ułatwiają wybór odpowiednich oprawek okularowych. Zarówno okulary solano męskie, jak i okulary damskie powinny być dopasowane do kształtu naszej twarzy. Tak więc posiadaczom twarzy kwadratowej zazwyczaj proponuje się modele oprawek o kształcie zaokrąglonym, często bez dolnej krawędzi. Takie modele sprawią, że ostre rysy twarzy nabiorą łagodniejszego wyglądu i korzystnie wpłyną na nasz wygląd. Osoby posiadające twarz okrągła, lekko owalną powinni raczej skupić się na kwadratowych lub prostokątnych modelach oprawek. Takie modele optycznie wyszczuplą zaokrągloną twarz, a na tym zależy prawie, że wszystkim posiadaczom pyzatych buzi. Twarz trójkątna będzie idealnie współgrać z okularami w kształcie tzw. kocich oczu. Taki typ oprawek złagodzi dysproporcje twarzy i postawi mocny akcent na okolice oka.
Okulary korekcyjne – szkła korekcyjne
Sercem okularów korekcyjnych są szkła, bez których oprawy okularowe byłyby tylko i wyłącznie kawałkiem bezużytecznego plastiku czy metalu. Parametry szkieł korekcyjnych są dobierane indywidualnie do każdego klienta, najczęściej przez okulistę, a rzadziej przez optyka pracującego w salonie optycznym. Szkła korekcyjne mogą posiadać specjalne powłoki np. powłokę chroniącą przed szkodliwym działaniem światła niebieskiego lub fotochromy, które podczas słonecznego dnia automatycznie przyciemniają się, chroniąc nasze oczy przed oślepiającymi promieniami.